Sakkoktatásról

Milyen (erősségű) edzőt válasszak gyermekemnek?

Milyen (erősségű) edzőt válasszak gyermekemnek?

 

Ez az a kérdés, amit a szülő gyakran feltesz: úgy gondolom, hogy a gyermekem tehetséges lehet a sakkban, mégis milyen edzőt kellene választanom?

Az alap és fontos kiindulópont, hogy a szülő ekkor nem ért a sakkhoz (maximum a lépéseket ismeri), viszont lenne lehetősége (pénze), hogy a gyermekét megfelelő edzőhöz tudja küldeni. (Ennek a két oka egyszerű: ha ért a sakkhoz, akkor nem gondolkodik el ezen a kérdésen; ha pedig nincs pénze külön edzőre, akkor sajnos nem tud elgondolkodni ezen a kérdésen.)

A felvetés egyébként tökéletesen jogos és rosszul megválaszolása (döntése) esetén hatalmas hibákat lehet elkövetni. Két fontos dolgot veszíthet el a szülő: a gyermekének a legjobb eredmények elérésének lehetőségét és rettentő sok pénzt… Lássuk csak, hogy miért is.

 

Egy sakkozáshoz csak minimálisan értő szülő fejében mi lehet az első gondolat? Megkeresem a legnagyobb tudású edzőt és hozzá járatom a gyermekem. A sakkban az ÉLŐ pontok és a megszerzett címek alapján rangsorolják a játékosokat. A teteje ezeknek a FIDE mester, nemzetközi mester és nemzetközi nagymester. Ezekről még a sakkról keveset tudó szülők is hallottak. És keresik a legjobban elérhető, legjobb áron dolgozó nagymestert… Ebben az esetben máris megérkeztünk oda, hogy totálisan rosszul válaszolták meg az alapkérdést!

Az átlag nagymesterek magas árakon dolgoznak (a szupernagymesterek meg pláne!) és biztos vagyok benne, hogy legtöbbjük nagyon nem ért a gyermekek nyelvén… ugyanis ha valaki sakkban nagyon erős, az még nem jelenti azt, hogy a sakktudás átadásában is nagymester! Kivételek természetesen vannak (és tiszteletem nekik), de abban biztos vagyok, hogy egy gyermeknek kezdetben koránt sincs szüksége nagymester oktatására.

 

Mint azt már előző blogposztomban leírtam, a sakktanítás lépcsőzetesen kell, hogy működjön – és ez az oktatókra, edzőkre is igaz!

A szülő megtanítja otthon a gyermekét sakkozni (4-8 éves korban) és úgy látja, hogy tehetséges, akkor két út áll előtte:

          Beíratja az óvodájában, iskolájában lévő sakk szakköre.

          Keres egy privát edzőt, aki külön foglalkozik csemetéjével.

 

 

Az óvodai, iskolai sakk szakkörök a sakk szeretetét és jó alapokat fognak adni, de ne felejtsük el, hogy heti egyszer 45 percben, csoportos foglalkozás keretei között csak kimondottan ritkán lehet erős versenysakkozót nevelni. Amennyiben az a célunk (tervünk), hogy gyermekünkből erős sakkozó legyen, mindenképpen privát edzővel kell, hogy foglalkozzon minimum heti 2 órában!

 

A privát edző keresése közben a következő szempontokat ajánlom:

          Kicsi korban semmiképp se nagymesterekben kezdjünk gondolkodni.

          Az edzőnek legfőképp nem a sakktudása adja a „rangját”, hanem a gyerekekkel való bánásmódja, gyerekekkel elért eredményei.

          Kérdezzünk utána, hogy hol és kiket oktatott. Amennyiben lehetőség van, a többi tanítványai szüleivel is beszéljünk.

          Bár az online világban bárki, bárhol elérhető, ha lehetőség van, olyan edzőt válasszunk, aki elérhető közelségben van, így ha még online is edzünk majd vele, akkor is tud néha találkozni a gyermekkel, hogy élőben is megismerje.

          Benne van a sakkos vérkeringésben, megfelelő példa lehet az életben is, egyszóval HITELES.

          2021-et írunk, így adódna a gondolat, hogy a közösségi adatlapjaira is lessünk rá, viszont ezzel kapcsolatosan azért hozzátenném: nem minden jó edző használja aktívan a közösségi média platformjait… sőt, most hirtelen három kiváló edző jutott eszembe, akiknek a Facebook adatlapjáról nagyjából semmit nem fogsz megtudni. :).

 

Nézzünk pár példát:

 

5 éves a gyermekem, oviba jár, édesapja megtanította sakkozni. Sakkozás közben kimondottan boldog, érdekli a játék. Szerintem tehetséges. Hogyan tudnám tovább fejleszteni?

 

5 éves gyermek esetében egyértelműen az ovis sakkfoglalkozás jöhet szóba. Érdeklődjön az oviban, hogy van-e ilyen, ha pedig nincs, akkor a városban a többi ovi kapcsán kérdezzen picit körbe, hogy hol lehet ilyen. Ha talál máshol, akkor vegye fel a kapcsolatot a foglalkozást vezetővel és érdeklődjön, hogy mikor jön az ő ovijukba is szakkört tartani :), vagy milyen más lehetőségeket tud ajánlani.

 

9 éves a gyermekem, nagyapjától tanult meg sakkozni, azonban már nem csak őt, de az édesapját és a bátyját is gyorsan megveri, így senki nem akar vele sakkozni. Kimondottan jó matekból, szerintem a sakkhoz is nagy tehetsége van.

 

Ebben az esetben két lehetőség is szóba jöhet:

          Ha mindössze annyi a cél, hogy sakkozzon, tovább fejlessze, erősítse a logikus gondolkodást, problémamegoldó készségeket, akkor az iskolai sakk szakkör megfelelő lehet – azonban ebben az esetben is jelezze az oktatónak, hogy szerinte fia tehetséges lehet, több figyelmet szenteljen rá.

          Keressen privát edzőt a gyermekének. Az első szintén nem muszáj kimondottan erőset keresni, viszont ezesteben fontos, hogy ha a gyermek fejlődik, tudja továbbadni egy nagyobb tudású edzőnek.

 

A jövő szombati blogposztomban tovább boncolgatom a kérdést, írni fogok a régiók sajátosságairól, nehézségeiről. Érinteni fogom bővebben a profi edzők ismérveit, illetve az „ezer éve sakkot oktatok” (de még sincs nagy eredménye a tanulóimnak) típusú oktatókat is.

 

Kellemes hétvégét kívánok!

2021.10.30

Hogy tetszett a poszt?
5/5

Még szintén kedvelheted