Egyéb kategória Sztori, történet

Egyiptom Sakkvilágbajnokság: Hetedik nap, ötödik forduló. Ez nem a magyaroké volt…

Hetedik nap, ötödik forduló. Gyorsan felejtsük el...

Immáron egy hete vagyunk Egyiptomban és a fele még vissza van! Az ötödik fordulóhoz érkezve sok jóról nem tudok beszámolni… Szakolczai Alex (O10) gyönyörű győzelmét leszámítva!

Ma érkezett el az az idő, mikor a medencénél feküdtem a parton, hogy elgondolkozzak rajta, milyen nap van! Őszintén mondom, fogalmam se volt! Furcsa ez a „sakkos élet” itt. Minden nap ugyanolyan. Az ember megszokja az étkezések rendjét, megszokja a kajákat (igen, már van, amit unok közülük 🙂 ), megszokja a délutáni stresszt… és nekem pedig már fel se tűnik, hogy estére fáradt vagyok. Átkapcsoltam én is robot üzemmódba 🙂

Edzőként itt lenni és a tanítványnak a legtöbbet adni elég stresszes. Sokszor partik előtt jobban izgulok, mint Norbi! (Szülőként is biztosan ugyanez van, csak ott még kevesebb „beleszólás” van a partik sorsába.) Nekünk, edzőknek az a feladatunk, hogy megpróbáljuk a lehető legtöbbet megtudni az ellenfélről, megkeresni a gyenge pontját és felkészíteni rá a tanítványt. Nagy Norbinál és a 8 éven aluliaknál viszont még egészen kevés infó van az ellenfelekről, így a felkészülés legnagyobb része mentálisan zajlik. Próbálok belelátni Norbi fejébe és megfejteni, hogy bizonyos partik után mi játszódik le benne. Volt már vereségünk, győzelmünk és döntetlenünk is. Mindegyiket másképp dolgozza fel. Kevés segítséget kapok tőle a gondolatai megfejtésében, mert egy hihetetlen nagy érző és gondolkodó lélek és még mindig vannak dolgok, amiket nem árul el nekem.

Pedig a jó nevelőedzőnek a tanítványa bármit elmondhat! A sakkról meg egyenesen kötelező mindent! 🙂 A szülők a legnagyobb segítség, hozzájuk szó szerint mindennel lehet fordulni a gyereknek! Utána viszont az edző jön, akihez szinte mindennel lehet fordulni! 🙂 A sakkoktatás nem csak arról szól, hogy a gyermeket megtanítom sakkozni. Az egy dolog. A gyerek akkor fog jól sakkozni, ha hiteles vagyok, felnézhet rám és mindenben segítem, bátorítom! (És persze imádja a sakkot! 🙂 ).

Elöljáróban annyit a mai napról, hogy nem vagyok most könnyű helyzetben…

Nagy Norbi fő támogatója a BNI - 7202-Értékteremtők. Hálás köszönetünk, nélkülük biztosan nem lennénk most Egyiptomban!

A délelőtt egyébként a csapat egyik része a tengerpartot, másik része (később kelők) pedig a medencézést választották kikapcsolódásnak. Végre sikerült picit többet is olvasnom, bár bevallom, hogy minden bizonnyal nem a legjobb könyvet választottam ide. No nem azért, mert ne lenne izgalmas, hanem azért, mert bárhova viszem magammal, a gyerekek elolvassák a címét és bele is akarnak olvasni… 🙂 én meg nem győzöm mondani nekik, hogy ez felnőtt mese és ezzel nekik még nem kell foglalkozni egy picit se, Peti bácsi éppen ezt találta. (Azt se merem mondani, hogy ez érdekel, mert még a végén ebből is mást hoznak össze 🙂 ).

Az ötödik forduló értékelése:

G8
Nogovitsina Yana (FIDE zászló alatt) – Kiss Villő (1056) 1-0
Villő sokáig küzdött, azonban mikor kijött nem volt túl boldog. Vesztett. Kérdeztem, hogy mi volt a partiban, mire őszintén elmondta, hogy sokáig minden rendben volt, aztán a semmiből egy futó leütötte a bástyáját… Holnap reméljük egy ilyen szemtelen futó nekünk hoz majd egész pontot! Hajrá!
Kiss Villő (G8)
O8
Nagy Norbert (1413) – Karaboga Neset Eren (Törökország, 1244) 0-1
Norbi sem nyert ma. Bár látszott rajta, hogy nagyon akar és (tőle szokatlanul) nagyon koncentrált a parti elején… mégis picit több, mint egy óra alatt kikapott. Szomorú voltam. Rendesen fájt a szomorúság, mert tudom, hogy egy óra alatt egyszerűen nem lehet kikapni egy világbajnokságon! Mi a lópikulát tudok mondani, hogy ezt megértse végre?! Nem mondtam semmit. Egészen az esti elemzésig úgy gondoltam, hogy lepörgött a parti, majd az ellenfél nyert és én most ezt nem szeretném kommentálni. Aztán kiderült, hogy egy egészen izgalmas, taktikában és számolni valóban gazdag partit játszott! Végül a hullaremi bástyavégjátékot bukta el egyben – de ezért még picit se tudok neheztelni, mert ezt el lehet bukni. (Nem kellene, de el lehet.) Igazából megérdemelte volna a fél pontot! De ez sajnos nem így megy… Jó hír, hogy a végjáték elemzéséből pedig sokat tanult! Mindezektől függetlenül azért hatalmas kérdőjel van a fejemben, hogy a következő fordulók kapcsán hogy fogok tudni segíteni neki. Ha a kötelezőket nem számoljuk és csak megérzésből sakkozunk, akkor az ide kevés lesz. Vagyis (jó esetben!) sormintás lesz a dolog: nyerés-vereség-vereség-nyerés-vereség-vereség…
Holnap megint nehéz parti vár rá. Biztos vagyok benne, hogy eljön az idő, amikor már megérik és rájön, hogy itt nincs kapkodás! Remélem, hogy már holnap…

 

Nagy Norbert (O8)
G10
Serdarova Pervana (Türkmén, 1268) – Vadkerti Anna (1123) 1-0

Sajnos Anna is nagyon gyorsan kikapott. Parti után elmondta, hogy elnézett egy gyilkos kötést és abban sok anyagot veszített… Nála is rendezni kell a sorokat, mert ha figyel, nagyon ügyes! Holnap megmutatod Anna, hogy milyen ügyes vagy, ugye? 🙂

Vadkerti Anna (G10)
O10
Hegedűs Bernát (1641) –  Tak Rannveer (Dél-Afrika, 1515) 0-1
Bernátnak bejött a megnyitási felkészülés… egy darabig. Aztán valószínűleg „háborgást érzett az erőben” és valamilyen oknál fogva a saját feje után ment… vagyis lépett. Tényszerűen meg kell, hogy állapítsuk: rossz ötlet volt. Ponttal fizetett érte. Holnap lehet bizonyítani, hogy csak kicsi megingásról volt szó! Hajrá!
Hegedűs Bernát (O10)

Prokhorenko Yaroslav (Orosz, 1437) – Szakolczai Alex (1629) 0-1

Braaaavó Alex!! Nagyot küzdöttél és végül lezsákoltad a pontot! Megmentetted a magyarok becsületét ma, ugyanis csak Te nyertél! Mi is történt? Alex a videoban elmondja! (Sajnos ezt mikrofon nélkül kellett felvegyük, így a hang egy picit rosszabb… de a mondanivaló annál fontosabb, füleljünk! 🙂 ).

Szakolczai Alex (O10)
G12

Rafikova Ailin (Németország, 1359) – Kiss Inez (1569) 0,5-0,5

Inez elmondása szerint sokáig nagyon jól állt, majd jól állt, majd pedig örült a döntetlennek. Ezen forgatókönyv szerint mi is örülünk neki! 🙂

Kiss Inez (G12)
O12
Babeikin Kiryl (1412, orosz) – Mészáros-Csonka Dávid (1871) 0,5-0,5
Dávid készülése bejött, a megnyitást tökéletesen rakta. Tudta, hogy az ellenfele hol hibázott picit, hol lehet előnybe kerülni és meg is tette. Az előny két gyalog lett bástyavégjátékban, ami végül egy gyalogra olvadt. Az állás a kezünkben volt, az időzavar picit bekavart, így döntetlen lett. Az elemzés kapcsán én úgy éreztem, hogy ez a pont járt volna Dávidnak, annyira szépen és jókat mondott, látott az állásban! Kár érte! Holnap 1,5-et tessék begyűjteni és nincs gond! 🙂
Mészáros-Csonka Dávid (O12)

A partik után közös vacsi jött. A gyerekek még mindig gyerekek és imádnak együtt lenni! A kép szerintem magáért beszél!

Fiatalok egy asztalnál a vacsikor

Holnap délelőtt az a tervem, hogy a medencét leváltom jacuzzira. Lehel azt mondta, hogy van itt ilyen és jónak tűnik!

Sakkozás terén pedig az összes pontot begyűjtjük – vagy még annál is többet! 🙂

Ádámmal pedig azt beszéltük, hogy holnap nekiállunk külföldi kollégáinkat is video végre kapni.

Mozgalmas napunk lesz!

Hajrá magyarok!

(Az ötödik forduló értékelését Kiss Gergő, dr. Benedeczky Lehel, Radnai Ádám és jómagam raktuk össze.)

Gál Péter (sakkoktató)

 

Még szintén kedvelheted